piątek, 28 sierpnia 2015

Pan Gundlach i jego wynalazek.

Jak patrzymy na zdjęcia tankietek (tj. lekki czołg rozpoznawczy) z września 1939 to co je łączy i rzuca się w oczy to mały kominek wystający ponad górny pancerz. Jest to peryskop odwracalny konstrukcji naszego polskiego wynalazcy Rudolfa Gundlacha z powodzeniem użytkowany w polskich pojazdach pancernych.

Źródło: http://derela.republika.pl/tks20.htm
 Wynalazek został zaakceptowany przez wojsko (1935r.) i skierowany do produkcji (umowa na pierwsze 500szt.-1936r.) jako peryskop czołgowy odwracalny G. wz.34. Licencję kupiła firma Vickers, która na masową skalę produkowała go dla swojej armii. Peryskop trafił również do Stanów Zjednoczonych gdzie produkowano go pod oznaczeniem M6. Wraz z czołgami trafił do Związku Sowieckiego gdzie go skopiowano i produkowano jako MK-4. 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/
wiki/Peryskop_odwracalny
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/
Rudolf_Gundlach
Sukces tego urządzenia spowodowany był tym, że po zamontowaniu takiego peryskopu w pojeździe żołnierz w jego wnętrzu nie musiał już kręcić się dookoła jak pies za swoim ogonem i spoglądać w wzierniki umieszczone w różnych częściach kadłuba, tylko używał do lustrowania otoczenia wokół wozu peryskopu. Dzięki zastosowaniu ruchomego pryzmatu, który po wprowadzeniu w układ optyczny pozwalał na obserwację tylnego sektora bez zmiany miejsca. Kulisty przegub pozwalał na obserwację podczas jazdy a konstrukcja była tak wykonana, że pozwalała w razie uszkodzenia dokonać wymiany górnego pryzmatu z wnętrza pojazdu. 










c.d.n.


Bibliografia:
Rudolf Gundlach [online]. [dostęp: 28 sierpnia 2015], dostępny w internecie: <https://pl.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Gundlach>
Peryskop odwracalny [online], [dostęp: 28 sierpnia 2015] dostępny w internecie: <https://pl.wikipedia.org/wiki/Peryskop_odwracalny>
Peryskop odwracalny G wz.34 [online], [dostęp: 28 sierpnia 2018], dostępny w internecie: <http://www.magnum-x.pl/artykul/peryskop634>

wtorek, 25 sierpnia 2015

Roman Orlik - Polski as pancerny

Jak piszę o Polskiej broni w Wojnie Obronnej 1939 roku to wręcz grzechem było by nie wspomnieć o naszym ojczystym asie pancernym.

Źródło: http://www.dom1n.com/newsy/orlik/
Mowa tu o podchorążym Edmundzie Romanie Orliku, rezerwiście, plutonowym broni pancernej, który po mobilizacji walczył w szwadronie czołgów 71 Dywizjonu Pancernego w składzie Wielkopolskiej Brygady Kawalerii.
 Był dowódcą TKS-a uzbrojonego w 20mm najcięższy karabin maszynowy wz.38 F. Orlik przede wszystkim nie uciekał tylko podejmował walkę z przeciwnikiem. Podczas swojej służby wyeliminował z walki wiele pojazdów wroga m.in. 14 września pod Brochowem, 18 września pod Pociechą czy też 19 września pod Sierakowem.

Źródło: http://derela.republika.pl/tks20pl.htm


            Po przebiciu się do Warszawy brał udział w jej obronie. Służył również w szeregach AK.        Po wojnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

 O wyczynach Orlika wspomnę jeszcze z raz czy dwa, bo naprawdę warto. O TKS-ie tak jak i o nkm-ie 20mm będą osobne wpisy.





Zapraszam do przeczytania o nkm-ie 20mm (klik).



c.d.n


Bibliografia:
Roman Orlik - As pancerny [online], [dostęp: 25 sierpnia 2015], dostępny w internecie: <http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=29&t=131529>
Edmund Roman Orlik [online], [dostęp: 25 sierpnia 2015], dostępny w internecie: <https://pl.wikipedia.org/wiki/Edmund_Roman_Orlik>

niedziela, 23 sierpnia 2015

Samochód pancerny wz.34 -IN BOX- Mirage Hobby 1:35

Drugi w kolejności po CP RPM-u wgląd w zawartość pudelka.

Tym razem firma Mirage Hobby i ich wz.34 w skali 1:35. Ramki z częściami po oględzinach wstępnych wyglądają całkiem sympatycznie. Zauważalne są też nadlewki w niektórych miejscach, jamki skurczowe czy inne drobne rzeczy. Tak czy inaczej trzeba się nastawić na szlifowanie i szpachlowanie niektórych miejsc. Za jakiś czas wstawię post z relacji budowy tego pojazdu.

Kalkomanie z zestawu stwarzają możliwość wykonania pojazdu w trzech malowaniach:
1. Wz,34-II uzbrojony w km Hotchkiss wz.25 w kamuflażu z lat 1931-1932
2. Wz.34-II uzbrojony w działko Puteaux SA 18 w kamuflażu wprowadzonym w 1936 roku
3. Wz.34-II zdobyty i używany przez Niemców.


Pudełko kartonowe z ładną grafiką:

 W środku znajdziemy woreczek z częściami, instrukcję z opisem konstrukcji, kalkomanie, karteczkę obrazującą jak wykonać tzw. tarcze Słupskiego, gumowe opony oraz kartkę z wzorami malowania.

Opis pojazdu:


Instrukcja sklejania:

Kalkomania + chorągiewki sygnalizacyjne

 Felgi:

 Wieża wraz z kadłubem:
 

 Podwozie, błotniki itp:
 

Gumowe opony oraz ramka z karabinem maszynowym do wykonania wersji w służbie III Rzeszy.

Przykłady malowań:


 c.d.n.


piątek, 21 sierpnia 2015

Samochód pancerny Wz.34

Polski samochód pancerny powstały z przebudowy samochodu półgąsienicowego wz.28.

W 1939 roku ten pojazd uzbrojony w karabin maszynowy 7.92mm Hotchkiss-a lub działko 38mm Puteaux był swoistym koniem roboczym polskich szwadronów samochodów pancernych.
Pomimo słabego uzbrojenia i wręcz tragicznego pancerza dzięki brawurze załóg i ich męstwu niejednokrotnie wspierał żołnierzy w kontratakach lub w obronie własnych pozycji niszcząc lub uszkadzając przy tym wiele pojazdów wroga.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Samoch%C3%B3d_pancerny_wz._34

Model w skali 1:72 firmy First to Fight malowany farbami LifeColor z zestawu Toro Model.

Źródło: http://www.smcars.net/threads/polish-armoured-car-wz-34-polski-
samoch%C3%B3d-pancerny-wz-34.13770/

Model w wersji wczesnej. 


 Model wykonany praktycznie prosto z pudełka. Dodałem tylko szkiełko reflektora, uchwyty na masce silnika oraz przewierciłem lufę działka.



c.d.n.


Bibliografia:
 Samochód pancerny wz. 34 [online], [dostęp: 21 sierpnia 2015], dostępny w internecie: <https://pl.wikipedia.org/wiki/Samoch%C3%B3d_pancerny_wz._34>
Samochód pancerny wz. 34 [online], [dostęp: 21 sierpnia 2015], dostępny w internecie: <http://derela.republika.pl/wz34pl.htm>

czwartek, 20 sierpnia 2015

Ciągnik pancerny CP -IN-BOX- RPM 1:35


Czyli co znajdziemy w środku pudełka.
To co oferuje nam firma RPM w postaci ciągnika pancernego w tej postaci nigdy nie istniało. Można doszukiwać się podobieństw w konstrukcji podwozia zbliżonego do eksperymentalnego TKD ale pojazd tak czy inaczej pozostanie fikcją tak jak "czołg dowodzenia PZInż 126" też tego producenta.

Plusami tego zestawu są na pewno:
- niska cena (około 25zł)
- prostota konstrukcji

Model posiada również wnętrze. Niestety bardzo ubogie w detal i uproszczone.
 Jak na pierwszy raz model może być, tak o...żeby poćwiczyć wycinanie i szlifowanie bo za bardzo do niczego jak na sam początek się nie nadaje.



Okładka pudełka:
Instrukcja:

Ramka z wnętrzem:
 Wanna:
 Układ jezdny, gąsienice : 

Gąsienice gumowe:
 Pancerz, wizjery itp:
 Ramka z uzbrojeniem (dodatkowa): 

Na dzień dzisiejszy wygląda tak (zdjęcia poniżej):
Jeszcze dużo pracy z pilnikiem i szpachlą przede mną. Jako, że model jest fikcją tylne żaluzje wymieniłem na 3 żeberka. Jak na razie model składał się bez większych mankamentów. Najgorzej było ze spasowanie części ciemnoszarych (z tankietki) z jasnoszarymi. Wnętrza nie pokazuję bo go nie będzie z racji tego, że model chcę wykonać zadaszony. 





 cdn.


środa, 12 sierpnia 2015

Fiat 621

FIAT 621
Źródło: http://www.polskie-auta.pl/stara/621.htm

Jako pierwszy na scenę wjeżdża Polski Fiat 621.

Był on w 1939 roku zaraz obok URSUS-a A jednym z podstawowych typów ciężarówek Wojska Polskiego. Produkowany od 1935 do 1939 roku na licencji włoskiego FIAT-a w Polsce w warszawskich Państwowych Zakładach Inżynierii. 




Źródło: https://it.wikipedia.org/wiki/Fiat_621
Model w skali 1:72 firmy First to Fight,







c.d.n.


Bibliografia:
Fiat 621 [online] , [dostęp: 12 sierpnia 2015], dostępny w internecie: <https://pl.wikipedia.org/wiki/Fiat_621>
 

Pierwszy post.

Cześć i czołem ! 

Czas zacząć. Pierwszy post czysto organizacyjny.
Ze względu na to, że interesuję się historią II wojny światowej od strony bardziej technicznej przedstawiać będę różne środki walki różnych stron konfliktu. Skupię się głównie na tym co jeździło czyli wszelkiego rodzaju czołgi, transportery itd. Trochę fantastyki też będzie, in box-ów itp...ale to później.
 Na początek "poleci" polski sprzęt wojskowy z września 1939 roku (ale i nie tylko), przy którym zostaniemy przez dłuższy czas.

Forma w jakiej będę publikował posty o danym sprzęcie będzie dosyć luźna. Nie będę się skupiał nad szczegółowymi danymi i statystykami żeby nie powielać innych. Będzie krótka informacja, zdjęcie historyczne i sporo zdjęć modelu w danej skali.

Pozdrawiam i zapraszam do śledzenia.