poniedziałek, 28 września 2015

Uniwersalny gąsienicowy wózek transportowy -IN BOX- Mirage Hobby 1:35

Wzorowana na konstrukcji firmy Carden-Loyd. Jedna z dwóch najczęściej używanych przyczepek towarzyszących. Służyła do przewożenia amunicji, paliwa, narzędzi itp.

Model poza nie do końca odlaną jedną stroną osi na pierwszy rzut oka nie posiada większych wad. Trochę szlifowania a efekt jak za cenę około 20 złociszy będzie całkiem sympatyczny.

Okładka pudełka:

Możliwe wersje do wykonania: 

Instrukcja z opisem konstrukcji:



Kalkomania (niestety nie ma do niej opisu):



Gumowe gąsienice:


Model po skończeniu i pomalowaniu przedstawię w osobnym poście. W przyszłości będzie częścią większej makiety. Na ten moment wygląda tak: 





c.d.n. 


piątek, 25 września 2015

NKM FK wz. 38 kal. 20mm

Po peryskopie odwracalnym przyszła kolej na kolejną Polska konstrukcję, a mianowicie o najcięższy karabin maszynowy jakim w 1939 roku dysponowało Polskie wojsko.

Nkm przygotowany do strzelań przeciwlotniczych
FK wz.38A (oznaczenie pochodzi od inicjałów firmy, która opracowała broń - Państwowa Fabryka Karabinów w Warszawie) spełniał większość  postawionych mu przez Dowództwo Broni Pancernych wymagań. Cechowała go prosta konstrukcja, wytrzymałość oraz łatwość w rozłożeniu i złożeniu.
Ciężar, celność i szybkostrzelność były równorzędne z nkm-ami zagranicznymi.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/
Karabin_maszynowy_wz._38FK
Występowały cztery odmiany tego karabinu (model A, B, C i D) z których tylko model A został wprowadzony do uzbrojenia. Z planowanych 896 szt. do wybuchu wojny zdołano wyprodukować jedynie około 50 szt. Przezbrojono na pewno 24 tankietki, które wzięły czynny udział we wrześniu 1939 (tak jak tankietka Orlika) zostawiając na swoim szlaku wiele zniszczonych pojazdów przeciwnika.

Ze względu na ograniczoną przestrzeń przedziału bojowego ilość amunicji przewożonej w pojeździe była ograniczona i w przezbrojonym TK-S wynosiła 80 szt. (jednostka ognia) umieszczonych w 16 magazynkach po 5 sztuk. 15 magazynków pudełkowych było umieszczonych w kadłubie, a 16sty w karabinie. Sposób zamontowania broni również ograniczał swobodę ostrzału do 48° w poziomie oraz od –7° do +25° w pionie i wykluczał strzelanie do celów przeciwlotniczych. Długość lufy (1476mm) wpływała na możliwość przekraczania przeszkód terenowych.





c.d.n.

Bibliografia:

Karabin maszynowy wz. 38FK [online], [dostęp: 25 wrzesień 2015], dostępny w internecie: <https://pl.wikipedia.org/wiki/Karabin_maszynowy_wz._38FK>nkm kal. 20mm wz. 38 [online], [dostęp: 25 wrzesień 2015], <dostępny w internecie: http://wojsko18-39.3ap.net/wrzesien/b_strzelecka/nkm20mm/nkm_kal_20mm.htm>

wtorek, 1 września 2015

Chorągiewki Słupskiego

Inaczej tarcze słupskiego czyli system chorągiewek sygnalizacyjnych stosowany w wojskach pancernych II RP. Łączność radiowa w tamtym okresie była droga, dlatego jako tanią alternatywę wprowadzono w początku 1936 roku w Wojsku Polskim chorągiewki zaproponowane przez rtm. Słupskiego, które zastąpiły stosowany do tej pory system francuski. 


Wydawanie komend odbywało się przez wystawienie odpowiedniej chorągiewki lub kilku na raz.

Stanowiły środek łączności kolumn pancernych, motorowych i motocyklowych. 

Wz.34-zaznaczone tuleje
Tarcze tworzył trójkątny kawałek materiału, rozciągnięty pomiędzy dwoma drutami, z jednym drutem pionowym stanowiącym uchwyt tarczy. Trójkąt składał się na płasko. W dolnej części materiału małe wcięcie. Chorągiewki w pojazdach pancernych wystawiano na zewnątrz bez opuszczania wozu poprzez specjalne tuleje.
7TP

 Komendy: 

- "Uwaga, Róbcie to co ja" - sygnalizowano poprzez wystawienie żółtej tarczy. 
- "Marsz" - używana w kolumnie marszowej. Sygnalizowano poprzez wielokrotne wystawienie i schowanie żółtej tarczy, w krótkich odstępach.
- "Nieprzyjaciel" - najczęściej spotykana na zdjęciach rozbitych polskich wozów. Sygnalizowana poprzez wystawienie czerwonej tarczy. 
"Lotnik npl"na przykładzie wz.34
- "Nieprzyjacielskie wozy pancerne" - sygnalizowana poprzez wystawienie i schowanie wielokrotne czerwonej tarczy.
- "Kolumna pół-plutonowa" - czarna tarcza.
- "Szyk czołowy" (czołgi) "Zwiększyć odległość" (kolumny motorowe) - wielokrotne wystawienie i schowanie czarnej tarczy.
- "Stój" - tarcza z krzyżem. W kolumnach motorowych trzymana poziomo.
- "Rozwinięty" - Żółta i czarna tarcza jednocześnie.
- "Uszkodzenie wozu" (załoga ranna) - tarcza czerwona i z krzyżem jednocześnie.
- "Goniec do dowódcy!" - Tarcza żółta i z krzyżem jednocześnie.
- "Nawracaj - Pojedynczo w tył zwrot" - Tarcza z krzyżem wielokrotnie wystawiana i chowana. W kolumnach motorowych poruszana ruchem półokrągłym pionowo.
- "Broń przeciwpancerna" - Tarcza czerwona i czarna jednocześnie.
- "Lotnik nieprzyjacielski" - Czerwona i żółta jednocześnie.
- "Gaz" - Czerwona, żółta i czarna jednocześnie.




c.d.n.

Bibliografia:
Chorągiewki Słupskiego [online], [dostęp: 01 wrzesień 2015], dostępny w internecie: <
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chor%C4%85giewki_S%C5%82upskiego>